Jak podawać płynne pokarmy przy BLW?

BLW to nie tylko kawałki !

To podejście do jedzenia w którym pozwalamy dziecku na samodzielność. BLW to naturalne przestawienie się dziecka na dietę rodzinną gdzie przecież codziennie pojawiają się zupy, aromatyczne kremy z warzyw, owsianki, jogurty. Stosując metodę BLW wcale nie musimy z tego rezygnować! 

Gęstą zupę/owsiankę/kaszkę/jogurt przy BLW możemy podać na trzy sposoby:

-na dwie łyżeczki: do miski z zupą wkładamy dwie łyżeczki(ważne żeby ilość zupy była wystarczająca by zanurzyć w niej z łatwością łyżeczkę) na jedną łyżeczkę nakładamy pokarm i podajemy ją dziecku do ręki, w tym samym czasie jemy swoją porcje jedzenia pokazując co z ta łyżką się powinno zrobić. Jeśli widzisz, że dziecko sobie nie radzi a ma ochotę jeść weź druga łyżeczkę i nakarm dziecko pozwalając mu ustami zbierać pokarm z łyżeczki. Co jakiś czas próbuj znowu podać dziecku drugą łyżeczkę do ręki. Pamiętaj że maluch nie od razu załapie jedzenie łyżka – nie zniechęcaj się i stosuj ta metodę przy każdym płynnym posiłku a już po paru tygodniach zobaczysz efekty. 

-duże kawałki w zupie: do przygotowanej gęstej zupy lub innego płynnego posiłku dodaj większe kawałki ziemniaka/makaronu/kulki z ryżu/kawałki rozgotowanego mięsa tak by dziecko mogło wyłowić rączką kawałki.

-gęsta zupa w otwartym kubku 

Pamiętaj również, że: 

▪️Rozszerzanie diety rozpoczynamy w okolicach 6 miesiąca kiedy widzimy oznaki gotowości dziecka do nowych pokarmów 

▪️pamiętaj ze pierwsze 2-3 miesiące dziecko uczy się techniki jedzenia, żucia itd – nie oczekuj ze będzie zjadało duże porcje, to czas na poznawanie nowych smaków 

▪️na początku dziecko może nic nie jeść a tylko rozrzucać pokarm lub jeść niewiele – to normalne 

▪️najlepiej do jedzenia zupy przy BLW użyj miseczki z przyssawką, uchroni Cię to przed wielkim sprzątaniem !

Więcej o BLW przeczytasz w poście

A Ty jak podajesz zupkę przy BLW?