A czym właściwie jest BLW?

Na różnych forach internetowych czytam wypowiedzi Mam: a stosujesz już BLW ? Czy dajecie już BLW kawałki? My na początku stosowaliśmy papki a teraz BLW. 

A tymczasem głównym założeniem tej metody nie jest wprowadzanie kawałków.

Nie da się tez najpierw stosować łyżeczki a potem wprowadzać BLW ponieważ w całym założeniu tej metody chodzi o sterowanie przez dziecko rozszerzaniem diety od samego początku. 

To przede wszystkim powrót do korzeni, do tego w jaki sposób kiedyś dzieciom rozszerzano dietę zanim jeszcze wprowadzono do żywienia dzieci papki. Stosując idee BLW pozwalamy dziecku na samodzielność i szanujemy jego wybory.  

BLW – Baby Led Weaning – co w dosłownym tłumaczeniu oznacza ,,odstawienie się niemowląt od piersi” jest tak na prawdę kontynuacja karmienia na żądanie. W Polsce przyjęła się nazwa Bobas Lubi Wybór za sprawą wydanej przez Wydawnictwo Mamania książki Gill Rapley i Tracey Murkett pod tytułem „Bobas Lubi Wybór. Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie”. Jest to metoda karmienia dzieci polegająca na stopniowym odstawieniu przez nie posiłków mlecznych. Od początku do końca tym odstawieniem kieruje dziecko. Metoda ta opiera się na całkowitym zaufaniu do dziecka, które już od pierwszego posiłku ma samodzielnie ,,jeść” (jedzeniem tego nazwać nie można bo początkowo każde niemowle będzie rozrzucało  jedzenie, raczej rzadko coś trafi do buzi- może to trwać nawet 2-3 miesiące i to jest ok). W BLW chodzi głównie o to ze to dziecko wie kiedy ma zjeść ziemniaka a kiedy mięso a kiedy marchewkę. Może przez tydzień jeść wyłącznie jeżynki i to jest ok (moja córka tak miała). Nie oznacza to ze nie lubi innych produktów, nadal je proponuj. 

W tej metodzie zaufanie do tego ze dziecko jest najlepszym ekspertem od własnej fizjologi jest absolutna podstawą. 

Dziecko ma samodzielnie kierować swoimi potrzebami żywieniowymi, uczyć się kontrolować łaknienie, dostosowywać żywienie do potrzeb organizmu. 

BLW a płynne pokarmy. 

W BLW chodzi również o to by naturalnie dziecko dosiadło się do naszego stołu. A przecież my spożywamy również zupy, jogurty itp. 

BLW nie wyklucza używania łyżeczki od początku rozszerzania diety. Należy jeść z dzieckiem na dwie łyżeczki. Nakładamy pokarm na łyżeczkę i podajemy ja dziecku do ręki. W czasie gdy dziecko operuje łyżeczka, nakładamy pokarm na druga łyżeczkę i czekamy aż zechce ja wziac do raczki i włożyć do buzi. Jeśli wyraźnie dziecko otwiera usta i oczekuje że włożysz mu łyżeczkę do buzi to zrób to i pozwól dziecku samodzielnie pobrać pokarm górna warga z łyżeczki ale dąż za chwile by dziecko znowu chwyciło łyżeczkę w rączkę i samodzielnie kierowało nią do ust. 

Co w przypadku gdy wydaje Ci się ze przez dłuższy czas dziecko nic nie je ? 

Zapoznaj się z oznakami anemii i zaobserwuj czy dostrzegasz je we własnym dziecku, wtedy najlepiej zgłoś się do lekarza i wykonaj profilaktyczne badania : morfologia, żelazo,ferrytyna, wit D, badanie ogólne moczu. Jeśli badania Są Ok a Ty dalej się martwisz to kontroluj wagę. Jeśli dziecko nie przybiera to nie oznacza to nieprawidłowości. 

Drugiego dna należy zacząć szukać w momencie kiedy niemowle utraciło na wadze 10 % swojej masy ciała. A małe dziecko powyżej roku straciło kilogram. Wtedy należy zgłosić się do pediatry i szukać przyczyny problemu. 

Metodę BLW możesz stosować niezależnie od tego czy karmisz dziecko piersią czy mlekiem modyfikowanym. 

Najważniejsze zasady BLW :

  1. Zaakceptuj bałagan związany z jedzeniem posiłków.
  2. Nie zostawiaj dziecka samego w trakcie posiłku
  3. Spożywaj wszystkie posiłki razem z dzieckiem 
  4. Naucz się jak pomoc dziecku przy zadławieniu 
  5. Uodpornij się psychicznie na odruch wymiotny i krztuszenie (to normalne przy rozszerzaniu diety zarówno przy łyżeczce i BLW) – daj dziecku chwile by sprawdzić czy samodzielnie sobie poradzi 
  6. Dziecko musi siedzieć w pionie (w krzesełku/ na Twoich kolanach) 
  7. Nie proponuj posiłków gdy dziecko jest głodne 
  8. Nie namawiaj dziecka do zjedzenia większej porcji 
  9. Nie wkładaj dziecku jedzenia do buzi 
  10. Podawaj odpowiednia formę pierwszych posiłków (więcej w poście BLW – pierwsze pokarmy do rączki) 
  11. Nie podawaj dziecku produktów zwiększających ryzyko zadławienia (więcej w poście 7 produktów zwiększających ryzyko zadławienia ) 
  12. Pozwól dziecku na eksperymenty przy jedzeniu 
  13. Nie martw się że początkowo dziecko nic nie zje 
  14. Jak najmniej ingeruj w posiłek dziecka (nie wycieraj buzi podczas jedzenia, nie podwijaj rękawów, nie krój czegoś dodatkowo na tacy krzesełka) najlepiej zjedz po prostu w spokoju swoją porcje lub napij się cieplej kawy obserwując co robi dziecko (to świetne przedstawienie) 
  15. Początkowo podawaj posiłki na tacy krzesełka 

Koło 6 miesiąca Zazwyczaj każde dziecko jest już gotowe na BLW (stabilnie siedzi lub stabilnie siedzi z podparciem)

Ogólne zalecenia apropo sadzania dzieci wydają się być sprzeczne z zaleceniami apropo rozszerzania diety w pozycji pionowej. Ale specjaliści od rozwoju ruchowego twierdzą ze jeśli posadzimy dziecko samodzielnie nie siadające na 10-15 minut 2 x dziennie nie wpłynie to na jego rozwój i nie spowoduje żadnych problemów. Ja osobiście konsultowałam się z dwojgiem specjalistów z zakresu fizjoterapii niemowląt i wydali takie samo stanowisko. Sadzanie dziecka do jedzenia w leżaczku zwiększa ryzyko zadławienia. 

Wyjątkiem jest sytuacja gdy dziecko ma jakieś problemy rozwojowe – taka sytuacje każdorazowo konsultuj z fizjoterapeutą  

BLW – Baby Led Weaning – oznacza ,,odstawienie się niemowląt od piersi”

Stosując idee BLW pozwalamy dziecku na samodzielność i szanujemy jego wybory.

Metodę BLW możesz stosować niezależnie od tego czy karmisz dziecko piersią czy mlekiem modyfikowanym. 

ROZSZERZANIE DIETY ROZPOCZYNAMY OKOŁO 6 MIESIĄCA ŻYCIA DZIECKA WTEDY KIEDY WYKAZUJE ONO GOTOWOŚĆ DO ROZSZERZANIA DIETY