BLW praktyczne wskazówki

PIERWSZE POKARMY DO RĄCZKI

Dlaczego dzieci powinny jeść kawałki praktycznie od początku rozszerzania diety ? 

Niemowlę w wieku 7-9 miesięcy wykazuje największa tolerancje na różne konsystencje pokarmów. Jeśli nie otrzyma tego typu jedzenia w tym czasie, później może mieć bardzo duży problem z jedzeniem kawałków i grudek. Odruch żucia i gryzienia kształtuje się ok.6 – 8 miesiąca życia, żeby mógł się prawidłowo rozwinąć musimy dać dziecku okazje do wspomnianego żucia i gryzienia. To co dziecko wyćwiczy podczas żucia i gryzienia jest później wykorzystywane do gaworzenia i wypowiadania pierwszych słów. 

Pierwsze pokarmy do rączki: 

Warzywa: 

  • Gotowane lub pieczone – pokrojone w słupki: batat, ziemniak, burak, dynia, cukinia, kabaczek, bakłażan, marchew, kalarepa itp 
  • Gotowane różyczki: kalafior lub brokuł
  • Pomidor pokrojony w ćwiartki
  • Kapusta kiszona lub pekińska-bardzo drobno pokrojona 

Owoce:

  • bardzo miękkie gruszki lub arbuz w słupkach, banan podzielony na trzy(włóż palec lekko w jego środek by go rozdzielić),winogrona,borówki, śliwki przecięte na pół, maliny i jeżyny w całości, jabłko gotowane, pomarańcze i mandarynki w cząstkach 

Produkty węglowodanowe

  • makaron np. Świderki lub rurki, owsianka na gęsto do jedzenia palcami lub łyżeczka podawana do ręki, kulki ryżowe lub z kaszy z dodatkiem zmielonych nasion słonecznika lub dyni, pieczywo w kawałkach, kostki z kaszy ugotowanej na gęsto i przestudzonej 

Produkty białkowe

  • mięso podzielone na włókna, ryba pieczona lub gotowana w kawałkach (bez ości!), kulki mięsne np pulpety, omlet pocięty ma paski, jajko w ćwiartkach, fasola lub ciecierzyca ugotowane i rozgniecione palcami 

Ryzyko zadławienia a kawałki 

Co to jest krztuszenie ? 

Krztuszenie to odruch wymiotny lub uporczywy kaszel na skutek podrażnienia dróg oddechowych np. kawałkami pokarmu. 

Co to jest dławienie? 

Dławienie natomiast, to stan nagłego zagrożenia życia, który spowodowany jest dostaniem się ciała obcego (kawałka jedzenia) do dróg oddechowych i częściowym lub całkowitym zatkaniem ich.

Dziecko na początku rozszerzania diety reaguje odruchem wymiotny bardzo często. Ten mechanizm jest tak skonstruowany by właśnie dziekco które nie potrafi jeszcze przeżuwać mogło wrócić pokarm i go rozmemłać zamiast połknąć w całości. Jest to mechanizm chroniący przed zadławieniem. Wiec jeśli widzisz u swojego dziecka odruch wymiotny nie reaguj, poczekaj i zobacz czy sobie poradzi. Czasem niemowlęta nawet wymiotują to co przed chwila zjadły. Odruch wymiotny jest częścią nauki jedzenia, nie zrażaj się jeśli zauważysz go u swojego dziecka. Kolejnym chroniącym przed zadławieniem mechanizmem jest odkrztuszanie (kaszel) który pomaga cofnąć pokarm do przodu. Taki mechanizm towarzyszy nam przez całe życie. Zwróć uwagę na to jak czasem ,,woda wpadnie nie w ta dziurkę ” to od razu zaczynasz się krztusić. Jeśli zauważysz ze Twoje dziecko kaszle nie reaguj od razu, pozwól mu samemu sobie poradzić. 

Musisz wiedzieć, że dławienie zdarza się bardzo rzadko ale jeśli nastąpi dziecko bezwzględnie potrzebuje Twojej pomocy. Dławienie objawia się brakiem wydawania jakichkolwiek dźwięków, dziecko ma szeroko otwarte usta lub wykonuje nimi ruchy jak ryba, wokoło oczu natychmiast robią się czerwono-fioletowe zaczerwienienia, może machać rączkami. W takim przypadku musisz natychmiast udzielić mu pierwszej pomocy. Przed początkiem rozszerzania diety zapoznaj się z zasadami pierwszej pomocy. 

Warto pamiętać by zmniejszać ryzyko zadławienia poprzez prawidłowa pozycje do karmienia (zawsze w pionie, nie karmimy dzieci w leżaczkach, fotelikach samochodowych itp), całkowite unikanie produktów zwiększających ryzyko zadławienia, podawanie prawidłowych pokarmów dostosowanych do wieku: 

6-8 miesięcy – pokarmy w kształcie słupków przypominających długością i szerokością Twój palec. Musza być miękkie, tak byś mogła z łatwością w ustach rozwalić je językiem (spróbuj to zrobić zanim podasz pierwsze kawałki swojemu dziecku)

9-10 miesięcy – pokarmy w słupkach plus krojone na mniejsze kawałki, nadal dość miękkie 

11 i starsze dzieci – wszystkie konsystencje pokarmów

A poniżej propozycje podania pierwszych kawałków

Produkty zwiększające zadławienie u dzieci nawet do 5 roku życia: 

  1. Orzechy i pestki – podawaj tylko zmielone nawet do 5 roku życia 
  2. Kawałki surowego jabłka – podawaj starte, pieczone, gotowane 
  3. Suszone owoce – pokrój je na drobniejsze kawałki
  4. Winogrona, śliwki mirabelki, borówki, pomidorki koktajlowe – przekrój je na pół wzdłuż. 
  5. Sałaty – najlepiej podawaj pokrojone drobno
  6. Parówki – podawaj je przecięte wzdłuż 
  7. Surowe warzywa i owoce które są twarde np. Słupki marchewki, twardej gruszki, jabłka, kalarepy – podaj je starte bądź ugotowane. Na początku rozszerzania diety lepiej unikać również ogórka zielonego pokrojonego w słupki.

Pamiętaj by zawsze przy BLW zachować ostrożność i podawać pokarmy odpowiednie dla wieku Twojego Maleństwa.

A Ty jak rozszerzasz dietę swojemu Maluszkowi ? BLW czy metodą klasyczną?