Pierwsze 12 tygodni życia dziecka jest nazywane tzw. 4 trymestrem ciąży, maleństwo potrzebuje warunków zbliżonych do tych które miało w łonie matki.
Gdy dziecko się rodzi zaczyna się dla kobiety szczególny okres połogu. Jest to coś więcej niż czas na oczyszczenie się organizmu. To czas dla tej nowej pary. Mamy i noworodka. W tym szczególnym stadium kobieta powinna zająć się sobą i swoim nowonarodzonym dzieckiem, dać sobie czas na poznanie go i nauczenie się rozpoznawania jego potrzeb. Etap życia jaki właśnie się rozpoczął może wywołać w młodej mamie bardzo wiele skrajnych emocji, dlatego powinna ona dać sobie czas na poukładanie całej sytuacji w głowie. To kobieta i jej dziecko są teraz najważniejsi.
Zaczynając od niewyobrażalnego szczęścia a kończąc na poczuciu utraty życia jakie prowadziła do tej pory-jest to istny rolercaster emocji, kobieta może mieć wrażenie ze nikt jej nie rozumie, dlatego potrzebuje dużo ciepła i zrozumienia ze strony bliskich. Przez pierwsze tygodnie potrzebny jest czas na poznanie nowej sytuacji, młoda matka nie powinna martwić się powrotem do formy sprzed ciąży i i nadprogramowymi kilogramami. To wyjątkowy okres dla całej rodziny, mamy, partnera oraz rodzeństwa, czas wzajemnego poznawania siebie, docierania się i uczenia nowej roli.
Okres życia dziecka do około 3 miesiąca jest nazywany tzw 4 trymestrem ciąży. Istnieje bowiem teoria ze noworodek powinien rodzic się o 12 tygodni później by w łonie matki jeszcze bardziej przystosował się do życia poza brzuszkiem ale nie jest to możliwe ze względu na dużych rozmiarów czaszkę, która nie przeszła by przez kanał rodny kobiety. Twórcą tej teorii jest pediatra Harvey Karp, twierdzi on ze tzw. kolki to nie problemy z układem trawiennym a brakujący czwarty trymestr ciąży, dlatego rodzice powinni zapewnić dziecku warunki zbliżone do tych z czasów ciąży. Jest tez twórca teorii o spowijaniu. Chodzi o zawinięcie noworodka w kocyk lub specjalny otulacz tak by przylegał do jego ciała-dzięki temu noworodek czuje się jak w brzuszku mamy.
Dziecko po porodzie znajduje się w całkowicie nowej nieznanej sytuacji, nie wie ze miejsce w którym się nagle pojawiło jest dla niego bezpieczne. Jedyne co zna to bezpośrednia bliskość mamy.
Ma za sobą ogromne przeżycie jakim był dla niego poród. Ze względu na swój bardzo mało rozwinięty organizm noworodek nie zdaje sobie nawet sprawy że nie jest już jednością ze swoją rodzicielką, dlatego tak bardzo damaga się jej ciągłej obecności, bo jedyne co zna to poczucie którego doświadczał w łonie, gdzie nigdy nie czuł głodu, nieustannie był kołysany, otaczały go ciepłe i miłe wody płodowe odporne na zmiany temperatury. Zmienił się nawet sposób w jaki oddycha. Wszystkie dźwięki, które słyszy są dla niego nowe, do tej pory był to jedynie przyjemny szum. Niektóre noworodki uspokajają się przy szumie radia. Są tez dostępne specjalne urządzenia emitujące biały szum.
Noworodek może chcieć przebywać przy piersi cały czas, nawet jak śpi ponieważ otoczka brodawki ma zapach płynu owodniowego.
Nikt nie powinien oczekiwać od noworodka natychmiastowego przystosowania się do świata zewnetrznego i samodzielności, nie powinien dziwić i zaskakiwać nikogo fakt że noworodek chce być przy piersi praktycznie całą dobę, chce ssać ją nawet jak śpi – to zupełnie normalne zachowanie. Otoczka piersi ma zapach płynu owodniowego.
Karmienie piersią w tym okresie jest dość ,,czasochłonne”. Noworodek ma bardzo malutka buzie, potrzebuje sporo czasu by się najeść, jeden posiłek może zająć mu nawet i godzinę, poza pobieraniem pokarmu pierś daje mu również ukojenie, do tego ma bardzo ważne zadanie do wykonania-musi rozkręcić laktację by starczało dla niego mleka.
W okresie pierwszych 3 miesięcy życia będzie jadł mniej więcej 8-10 razy na dobę również w nocy (jeśli dziecko nie budzi się samo należy wybudzać je delikatnie na karmienie do 6 tygodnia życia) ale może zgłaszać się do piersi również częściej. Dlatego to czego najbardziej potrzeba matce i dziecku w tym okresie to wygodne łóżko, dobra książka lub serial i dużo dobrego jedzenia przygotowanego przez bliskich, którym może pożywić się mama.
Początkowo niemowle karmione piersią powinno przybierać minimum 500-600 gram na miesiąc.
Niemowlę ma skoki rozwojowe w wieku 3, 6 i 12 tygodni. Jego mózg pracuje w tym czasie dużo intensywniej, częściej może potrzebować ssania piersi
W okolicach 3,6 i 12 tygodnia życia dziecka występują tzw. Skoki rozwojowe. Trwają od kilku dni do kilku tygodni, wtedy mózg i system nerwowy rozwijają się bardzo intensywnie, a dziecko zdobywa nowe umiejętności, odbiera w tym czasie znacznie więcej bodźców i wrażeń niż do tej pory i musi sobie z nimi poradzić.Może chcieć przebywać przy piersi dłużej i częściej ponieważ potrzebuje uspokojenia i większej ilości pokarmu, chce dostymulować laktację do swoich potrzeb.
W czasie skoku rozwojowego maleństwo może mieć również problemy z zaśnięciem oraz budzić się nawet kilka razy w nocy. Czasami te okresy są mylnie nazywane kryzysami laktacyjnymi(należy pamiętać, że nie jest to brak pokarmu tylko zmieniające się potrzeby dziecka).Po 3 tygodniu życia dziecka rodzice mogą zauważyć zmianę w zachowaniu, wieczorami dziecko jest często rozdrażnione, nie może w spokoju złapać piersi lub chce przebywać przy niej bez przerwy. Młode matki często martwią się wtedy ze dziecko płacze bo się nie najada. Dlatego warto znać wskaźniki skutecznego karmienia piersią i na nich opierać swoje wnioski dotyczące najadania się bo częsty płacz i rozdrażnienie jest zupełnie naturalny na tym etapie rozwoju.
Często zaczynają się w tym okresie również bóle brzuszka u dziecka spowodowane np. Niespokojnym jedzeniem co sprzyja łykaniu powietrza oraz niedojrzałością układu pokarmowego. By pomóc dziecku w tym czasie można ponosić je w pozycji pionowej opierając na swoim ramieniu, by powietrze mogło się ,,odbić” po karmieniu oraz układać je na brzuszku(jeśli karmi się dziecko w nocy w półśnie, dziecko spokojnie zjadło to nie trzeba go wybudzać i odbijać).Koło 6 tygodnia karmienia piersią zazwyczaj pojawia się stabilizacja laktacji. Piersi robią się miękkie, kobieta może mieć wrażenie ze nie ma już w nich mleka, ale nic bardziej mylnego.
Jest to jedynie oznaka ze laktacja dostosowała się już do potrzeb dziecka i mleko produkuje się teraz głównie na bieżąco.
Około 12 tygodnia dziecka następuje okres interesowania się wszystkim dookoła dlatego może wręcz nie chcieć jeść lub zacznie najadać się dużo szybciej niż wcześniej. Okres karmienia po 12 tygodniu życia opiszę w następnym poście.